Momcozy 4-i-1 Flasketørrer og Sterilisator er en kompakt bordmodel med dampsterilisering, varmluftørring og 24-timers steril opbevaring
Momcozy 4-i-1 Flasketørrer og Sterilisator er en elektrisk enhed til rengøring og opbevaring af sutteflasker og brystpumpedele. Enheden steriliserer med naturlig damp og dræber ifølge producenten 99,9% af bakterier på 9 minutter. Tørringstiden kan indstilles fra 10 til 60 minutter via den automatiske tørrecyklus. Steriliseret indhold forbliver sterilt i op til 24 timer, hvis låget holdes lukket.
Enheden har et HEPA-filter, der renser luften der cirkulerer under tørringen. Det 3-lagede modulopbyggede design kan tilpasses til forskellige mængder og rummer op til 6 flasker samt tilbehør. Fremstillet af BPA-fri polypropylen. Smart hukommelse gemmer seneste indstillinger.
Egenskaber:
- Dampsterilisering dræber ifølge producenten 99,9% af bakterier på 9 minutter
- Justerbar tørringstid fra 10 til 60 minutter
- Steril opbevaring i op til 24 timer med lukket låg
- HEPA-filter renser luften under tørringen
- 3-laget modulopbygget design til op til 6 flasker
Anvendelse:
Placer rengjorte flasker og dele i enheden. Vælg sterilisering, tørring eller kombineret funktion. Lad låget forblive lukket efter endt cyklus for at bevare steril tilstand i op til 24 timer. Skift HEPA-filter jævnligt.
Indhold:
1 stk.
