VitaYummy Collagen Papaya - 60 stk.
VitaYummy Collagen Papaya er gummies med kollagen, biotin, zink og C-vitamin med smag af papaya
VitaYummy Collagen Papaya er vitamin-gummies med papaya-aroma og naturlige farver fra gulerod og græskar. Produktet indeholder hydrolyseret kollagen fra Verisol® samt vitaminer og mineraler. Kollagenpeptiderne og gelatinen stammer fra kvæg. Gummies’ne er udviklet til voksne og er lette at tage som en del af den daglige rutine. VitaYummy Collagen gummies er ikke vegansk, men indeholder ingen kunstige farve-, smags- eller sødestoffer og er sødet med steviolglycosider fra stevia.
VitaYummy Collagen Papaya indeholder blandt andet C-vitamin, der bidrager til normal dannelse af kollagen, som har betydning for normal funktion af hud, tænder og knogler. Biotin bidrager til at vedligeholde normal hud og normale slimhinder. Zink bidrager ligeledes til at vedligeholde en normal hud og spiller en rolle i celledelingsprocessen. Én dagsdosis består af 2 gummies.
Egenskaber:
- Indeholder 1500 mg hydrolyseret kollagen fra Verisol®
- Med vitamin C, biotin og zink
- Naturlig papaya-aroma og farve fra grøntsager
- Uden kunstige tilsætningsstoffer
- Til voksne fra 18 år
Dosering og anvendelse:
Voksne fra 18 år:
2 gummies dagligt i forbindelse med måltid.
Indhold:
60 stk.
| Daglig dosis | Mængde | Enhed | RI |
|---|---|---|---|
Vitamin C |
40 |
mg |
50% |
Biotin |
100 |
µg |
200% |
Zink |
2,5 |
mg |
25% |
Zink |
1500 |
mg |
- |
- RI ikke fastlagt.
Glukosesirup, Verisol b® (kollagenpeptider (af kvæg)), sukker/socker, Gelatine (kvæg), Syre/syra (citronsyre), Vit. C (L-Ascorbinsyre), Gulerod/morotskoncentrat, Græskar/pumpakoncentrat, Naturlig aroma/arom (papaya), Zink (zinksulfat), Vegetabilsk olie/oljor (kokos, raps), Sødestof (steviolglycosider fra stevia /sötningsmedel steviolglykosider från stevia), Overfladebehandlingsmiddel/ytbehandlingsmedel (carnaubavoks/karnaubavax), Biotin (d-biotin)
Produktets ingrediensliste, næringsindhold og emballage kan blive ændret over tid. Vi opdaterer løbende hjemmesiden, men tjek altid emballagen på det købte produkt.