AdTab tyggetabletter til hund, 2,5-5,5 kg (112 mg) - 3 tabl.







AdTab tyggetabletter til hund, 2,5-5,5 kg (112 mg) virker behandlende og beskyttende mod loppe- og flåtangreb
AdTab tyggetabletter til hund, 2,5-5,5 kg (112 mg) anvendes til behandling af loppe- og flåtangreb. Tabletterne indeholder det aktive stof lotilaner, som dræber lopper og flåter, efter de har sat sig og påbegyndt blodmåltid. Lægemidlet virker hurtigt og forbliver aktivt i kroppen i op til én måned. Denne variant er beregnet til hunde med en kropsvægt på 2,5-5,5 kg. For at opretholde effekten anbefales månedlig behandling i perioder med loppe- og flåtaktivitet. Tabletten kan gives direkte i hånden eller sammen med foderet.
AdTab tyggetabletter til hund, 2,5-5,5 kg (112 mg) findes i pakninger med 3 tabletter. Én tablet anvendes til én måneds behandling. Der er ikke påvist interaktioner med andre lægemidler. Produktet bør ikke anvendes ved kendt overfølsomhed over for indholdsstofferne. Lægemidlets sikkerhed er ikke fastlagt hos drægtige, diegivende eller avlsdyr. Tal med din dyrlæge før brug i disse tilfælde. De rapporterede bivirkninger er sjældne og forbigående.
Læs altid AdTab pligttekst inden begyndt behandling.
Egenskaber:
- Til behandling af loppe- og flåtangreb hos hunde 2,5-5,5 kg
- Aktivt stof: lotilaner med virkning i op til 1 måned
- Anvendes én gang om måneden sammen med eller efter foder
- Tabletterne er tyggevenlige og med smag
- Pakning med 3 tabletter til 3 måneders behandling
Dosering og anvendelse:
Hunde 2,5-5,5 kg:
Giv én tyggetablet én gang om måneden sammen med eller umiddelbart efter et måltid.
For optimal kontrol af loppe- og flåtangreb bør produktet administreres med månedlige intervaller gennem hele loppe- og/eller flåtsæsonen.
Indhold:
3 tyggetabletter
Lotilaner (125 mg pr. tyggetablet), Cellulose, pulver, Lactosemonohydrat, Silicificeret mikrokrystallinsk cellulose, Kødsmagsstof, Crospovidon, Povidon K30, Natriumlaurilsulfat, Silica, kolloid vandfri, Magnesiumstearat