Mesoft
kompres usteril 10x10cm - 100 stk
Mesoft kompres er bløde og kan bruges som almindelig kompres eller som engangsvaskeklude
Mesoft kompresser er et blødt alternativ til traditional bomuldsgaze og skumvaskeklude. Mesoft er fremstillet af viskose og polyester uden bindemiddel, der gør Mesoft både bløde og behagelige. Da Mesoft er fremstillet uden bindemiddel mindskes risikoen også for allergiske reaktioner, hvilket gør Mesoft ideel til sårskift og bleskift.
Mesoft kompresser findes både i en steril og usteril variant i flere størrelser.
Anvendelsesområder:
Mesoft kompresser har mange anvendelsesmuligheder.
Mesoft kan anvendes i forbindelse med bleskift som et blødere og mere hudvenligt alternativ til skumvaskeklude.
Mesoft kan anvendes til sårskift både i forbindelse med rensning men også som absorption eller polstring.
Mesoft kan også anvendes til desinfektion.
De vigtigste fordele ved Mesoft:
- Mindst 50% bedre absorptionsevne end traditionel bomuldsgaze.
- Fremstillet i blødt og hudvenligt materiale.
- Lavere fiberafgivelse end traditionel gaze.
- Mesoft kompresser bevarer formen, når de bliver våde.
Sådan anvendes Mesoft:
Mesoft kan sættes direkte på huden eller anvendes med vand eller andre produkter til afrensning af hud eller sårrensning.
Denne variant er usteril og måler 10x10cm.
Indhold: 100 stk.
Indhold:
100 stk
Andre kunder har også købt
Alternative produkter
Anmeldelser
Det bedste til baby numser! Lunkent vand og kompres, aldrig set en rød plet på min søns numse :)
06-01-2022Bruger dem til babys numse. De er bløde og dejlige.
09-06-2021Så bløde og gode til bleskift. Meget blidere for huden end vådservietter og skumvaskeklude. Jeg bruger dem også til at fjerne makeup med. Virkelig lækkert i forhold til vatrondeller.
17-02-2021Gode til at rense sarte øjne - fnugger ikke.
02-01-2021